5 Temmuz 2021

MÜSDAV’IN İMAM HATİP LİSELERİ İÇİN HAZIRLADIĞI YABANCI DİL DESTEK PROGRAMI BU YIL DA DEVAM EDECEK

11 OKULDA 7 DİL EGİTİM PROGRAMI DESTEKLENECEK

Geçtiğimiz sene Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve Rusça dillerinde eğitim veren 3 farklı ildeki 9 okulda ile faaliyetlerine başlayan Çelebi Programı, bu yıl büyüyerek devam ediyor. 2021-2022 döneminde okul sayısı 11’e yükselirken öğrenci sayısının 330 olması bekleniyor.

İMAM-HATİP ÖĞRENCİLERİNİN YABANCI DİL ÖĞRENMELERİ TEŞVİK EDİLİYOR

Proje Anadolu imam-hatip liselerinde okuyan öğrencilerin yabancı dil eğitimlerini teşvik amacıyla hayata geçirilen Çelebi Programı, Müslüman toplulukların yaşadığı coğrafyalardaki dilleri bilen nitelikli insan kaynağı oluşturmayı amaçlıyor. İlk senesinde öğrencilerin büyük bir ilgiyle katılım gösterdiği program, özgün içeriği ve hareketli programlarıyla gençliğin beklentileriyle yabancı dil öğrenme ihtiyacını dinamik bir şekilde karşılayacak şekilde geliştiriliyor.

BURS İMKANI VE YURT İÇİ/ YURT DIŞI ETKİNLİKLER

Almanca, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, Japonca ve Rusça dillerinde hazırlık eğitimi veren proje Anadolu imam hatip liselerini tercih edecek öğrencilere 9 ay boyunca aylık 150 TL burs desteği verilecek. Program boyunca mentörler eşliğinde gerçekleştirilecek kişisel gelişim ve eğitim etkinliklerine katılan öğrenciler, yıl sonunda eğitim gördükleri dillerin konuşulduğu ülkelere seyahat etme imkanı bulacak. Bu sayede hem gezecek hem öğrenecek olan öğrenciler aldıkları dil eğitimini pekiştirme fırsatı bulacaklar.

KİŞİSEL GELİŞİM VE EĞİTİM PROGRAMLARI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Program kapsamında 2020-2021 eğitim öğretim yılında çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Alanında uzman konuklar ile buluşmalar, kitap tahlilleri, film tahlilleri, sosyal etkinlikler, tematik buluşmalar, yarışmalar, yazar buluşmaları, online geziler gibi çalışmalar yapıldı. Çelebi Programı kapsamındaki öğrenciler, 15 kişilik gruplar halinde mentörler eşliğinde bir araya geldi. Sene boyunca ayda iki defa geçekleştirilen programlarda medeniyet, dil, tarih, coğrafya, kültür ve dil hakkında fikir sahibi olma, analitik düşünme yeteneği, kendini ifade edebilme, bilgi hazinelerini geliştirme gibi çeşitli kazanımlar elde etti.

PROGRAMA KATILMAK İÇİN NE GEREKİYOR

Çelebi-İmam hatip liseleri yabancı dil destek programına katılmak için aşağıdaki okullardan birini tercih etmek ve kesin kayıt yaptırmak yeterli.

İl İlçe Okul Adı Yabancı Dil
İstanbul Bakırköy Bakırköy AİHL Fransızca
İstanbul Başakşehir M. Emin Saraç AİHL Rusça
İstanbul Beşiktaş Beşiktaş Kız AİHL Almanca
İstanbul Kadıköy Kadıköy AİHL İspanyolca
İstanbul Kadıköy Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız AİHL İspanyolca
İstanbul Küçükçekmece Şehit Mehmet Güder AİHL Çince
İstanbul Üsküdar İstanbul Ticaret Odası Marmara AİHL Japonca
İstanbul Zeytinburnu Zeytinburnu Merkezefendi AİHL Farsça
İzmir Karabağlar İzmir Kız AİHL Fransızca
İzmir Konak Şehit Ömer Halis Demir Kız AİHL Almanca
Van İpekyolu Van AİHL Farsça

DETAYLI BİLGİ İÇİN İLETİŞİM MERKEZİMİZİ ARAYABİLİRSİNİZ. 0850 260 10 10